Wyciskarka do owoców – czy warto i kiedy się na nią zdecydować?

W czasach, gdy zdrowa zbilansowana dieta stanowi ważną część życia, jednym z podstawowych i popularnych sprzętów w gospodarstwie domowym jest wyciskarka do owoców. Dzięki niej uzyskamy sok z wielu owoców, ale także z bardziej włóknistego surowca, np. trawy pszenicznej i ziół.

Wyciskarka do owoców pozwala na uzyskanie soku gęstego, esencjonalnego, najczęściej z drobinkami owoców, które poddajemy wyciskaniu. Sok uzyskany z wyciskarki można przechowywać odrobinę dłużej niż ten z sokowirówki, ale w przeciwieństwie do niej wyciskarka do owoców działa trochę wolniej i potrzebuje więcej czasu na otrzymanie podobnej ilości soku. Jeden litr soku uzyskuje się w około 5-7 minut. Długość przechowywania soku uwarunkowana jest poziomem napowietrzenia podczas procesu wyciskania. Wyciskarka do owoców nie napowietrza soku tak mocno, jak sokowirówka.

Przy wyborze dostosowanej do własnych potrzeb wyciskarki, należy wziąć pod uwagę, jak często będzie używana. W zależności od modelu, jej budowa jest mniej lub bardziej skomplikowana. W związku z tym, że wyciskarkę należy oczyścić po każdym użyciu, częste mycie może stać się kłopotliwe. Najprostsze w obsłudze i czyszczeniu są wyciskarki typu poziomego.

Wyciskarki do soków można podzielić ze względu na budowę na jednoślimakowe (poziome, pionowe i z ostrzami) oraz dwuślimakowe. Plusem wyciskarki typu poziomego jest wysoka skuteczność i dokładne odciskanie soku z miąższu owoców. Sam proces sprawia, że uzyskany z tego urządzenia sok, jest zdrowszy, ponieważ zawiera więcej witamin i mikroelementów.

Wyciskarka do owoców ma wiele zalet:

– uzyskanie soku zdrowszego, lepszej jakości,

– gęsty sok bogaty w witaminy i minerały,

– łatwe mycie,

– nieskomplikowana budowa i obsługa,

– uzyskanie nienapowietrzonego soku,

– możliwość dłuższego przechowywania,

– dobra wydajność,

– duży wybór,

– możliwość wykorzystania wbudowanych opcji (w przypadku wyciskarek poziomych).

Na rynku dostępne są także wspomniane wyciskarki do owoców dwuślimakowe. Charakteryzują się większą dokładnością i możliwością uzyskania bardziej klarownego soku oraz największą wydajnością. Jednak ich budowa i czyszczenie są dosyć kłopotliwe, a proces wyciskania soku najdłuższy.

Na wyciskarkę do owoców powinien zdecydować się każdy, kto dba o zdrowie i zbilansowaną dietę. To urządzenie na pewno zda egzamin podczas planowania posiłków i pomoże dostarczyć organizmowi zalecanych pięć porcji warzyw i owoców dziennie.

Related Articles

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *